Ako vybrať šampón?

Aký šampón na vlasy vám zaručí zdravú hrivu kučier? Vybrať ten správny môže byť niekedy poriadny oriešok. Šampóny vyberáme nielen v závislosti od problému, ktorého sa chceme zbaviť, ale aj podľa pohlavia, alebo typu vlasov (farbené, lámavé, riedke). Ktorý šampón si vyberiete vy?

Aký šampón na vlasy vám zaručí zdravú hrivu kučier? Vybrať ten správny môže byť niekedy poriadny oriešok. Šampóny vyberáme nielen v závislosti od problému, ktorého sa chceme zbaviť, ale aj podľa pohlavia, alebo typu vlasov (farbené, lámavé, riedke). Ktorý šampón si vyberiete vy?

Doba čítania 10 min.
Regina, redakcia Heureka.sk

Aký šampón je vhodný pre váš typ vlasov?

Aký šampón na mastné vlasy?

Šampón na mastné vlasy je určený pre mužov a ženy, ktorým sa mastia vlasy častejšie, než je zvyčajne.

  • Nevysušuje vlasy, napriek tomu zbavuje nežiaduceho mazu

  • Lieči aj pokožku hlavy

  • Zameraný na špecifický problém

Jemné

Šampón na jemné vlasy dodáva vlasom bez života objem, lesk, silu a žiarivosť.

  • Čistí a hydratuje vlasy i pokožku hlavy

  • Dodáva pocit bohatých vlasov

  • Rôzna konzistencia

Kučeravé a vlnité

Šampón na kučeravé a vlnité vlasy sa zameriava na špecifické problémy tohto typu vlasov.

  • Skrotí každý vlas

  • Dodáva vlasom ľahkosť

  • Jednoduché rozčesávanie

Poškodené

Šampón na poškodené vlasy dodáva vašej hrive novú energiu, silu a hlavne výživu. Zbaví vás napríklad rozstrapkaných končekov a lámania vlasov.

  • Vyživujúci účinok

  • Zabraňuje lámaniu vlasov a štiepeniu končekov

  • Pre lesk a silu vlasov

Suché

Šampón na suché vlasy hydratuje a dodáva vitalitu

  • Hydratuje

  • Dodáva vitalitu

Podľa čoho vyberať

Farba vlasov

Svoju nezabudnuteľnú úlohu zohráva aj farba vlasov. Správny šampón vám dokáže svetlú farbu ešte viac zosvetliť, tmavej naopak dodá na intenzite.

  • Šampón na blond vlasy - šampón dokáže vaše blond vlasy prirodzene ešte viac zosvetliť

  • Šampón na hnedé vlasy - tmavej farbe dodáva sýtosť a žiarivosť

  • Šampón na melírované vlasy - melírované vlasy bývajú vysušené a tiež mnohokrát melír časom získava iný odtieň, než mal pôvodne, preto je dobré aspoň dvakrát až trikrát mesačne siahnuť po špeciálnom šampóne

  • Šampón na ryšavé vlasy - svetlo oranžový až červený odtieň bude intenzívny, plný a pritom prirodzený

  • Tónovací šampón - šampón sa stará o namáhané vlasy a zároveň zintenzívňuje vašu farbu.

  • Fialový šampón - na melírované, alebo na šedivé vlasy, ruší nechcené žlté tóny.

Aký šampón na váš špecifický problém?

Šampóny nemusíte vyberať len podľa typu vlasov, ale aj podľa problémov, ktoré s vlasmi máte:

Konzistencia produktu

Šampóny sa dnes nevyrábajú už len v tekutej alebo krémovej konzistencii, ale aj napríklad ako tuhý alebo suchý šampón.

Klasické šampóny

Klasické šampóny majú krémovú alebo tekutú konzistenciu. Nanášajú sa na mokré vlasy a po aplikácii a premasírovaní vlasov a pokožky hlavy sa opláchnu vodou. Odborníci odporúčajú umývať si klasickým šampónom hlavu hneď dvakrát.

Tuhé šampóny

Tuhý šampón vyzerá ako klasické tuhé mydlo, je voňavý a penivý. Najčastejšie máva čisto prírodné zloženie s bylinnými výťažkami, a preto nezaťažuje pokožku hlavy ani vlasy.

Suché šampóny

Suchý šampón má práškovú konzistenciu a aplikuje sa ku korienkom vlasov. Oceníte ho predovšetkým vtedy, ak nemáte čas na umývanie vlasov, ale už cítite, že sa mastia. Suchý šampón v žiadnom prípade nemôže nahradiť klasický alebo tuhý šampón. Kaderníci sa navyše zhodujú v tom, že suché šampóny vlasy a pokožku hlavy zbytočne zaťažujú.

Zloženie

Pri výbere šampónu sa zamerajte aj na jeho zloženie – niektoré látky sú pre našu pokožku hlavy aj vlasy vyložene škodlivé. Vždy vyberajte nielen podľa certifikácií, ktoré sú na šampóne uvedené, ale aj čo najprírodnejšie zloženie. Najškodlivejšie sú najmä parabény, teda konzervačné látky, ale aj ftaláty a sulfáty.

Parabény

Pôsobia antibakteriálne, ale vstrebávajú sa do ľudského organizmu a škodia nám. Označujú sa veľkým písmenom E a za ním nasleduje trojčíslie, napríklad E126. Ak sa im chcete vyvarovať, vyberajte medzi šampónmi bez parabénov a silikónov.

Sulfáty

Práve vďaka sulfátom šampóny nádherne penia. Tým získavame dojem, že šampón funguje, ako má. V skutočnosti to ale nemusí byť vôbec pravda. Pri ich dlhodobom používaní nám narúšajú ochrannú bariéru pokožky. To následne spôsobuje najrôznejšie svrbivé vyrážky. Medzi najčastejšie používané sulfáty patria napríklad Sodium Lauryl Sulfate alebo Sodium Laureth Sulfate. Šampóny bez sulfátov sú tak bezpochyby šetrnejšie k pokožke aj vlasom.

Ftaláty

Patrí k tým najnebezpečnejším látkam, ktoré šampóny obsahujú. V krajných prípadoch môžu poškodiť srdce, pečeň, pľúca alebo obličky. Tiež spôsobujú mužskú neplodnosť a zvyšujú riziko vrodenej vady plodu. Akonáhle uvidíte na etikete šampónu DBP alebo DEP či DEHP, vyhnite sa mu. Navyše sú tieto látky v Európskej únii zakázané.

Ďalšie nežiaduce látky

Vyhýbajte sa šampónom, na ktorých etikete nájdete BHT (butylhydroxytoluén), formaldehydové uvoľňovače ako DMDM ​​hydantoín a diazolidinyl urea, zlúčeniny založené na báze etanolamínu MEA, DEA, TEA či EDTA. Nežiaduce sú taktiež látky limonén, geraniol, butylphenyl metylpropional, linalool, citronellol, amyl cinnamal alebo UV filtre etylhexyl a metoxycinamát.

Bio a prírodné

Bio šampón musí mať vždy 100 % prírodné zloženie a na obale by ste mali nájsť certifikát, dokladajúci organický pôvod a výrobu. Prírodný šampón oproti tomu musí obsahovať minimálne 70 % prírodných zložiek. V ponuke sú tiež vegánske šampóny bez živočíšnych prísad, iba rastlinného pôvodu a samozrejme netestované na zvieratách.

Žihľavový šampón

Žihľavový šampón je vhodný na akýkoľvek typ vlasov, skvelé účinky má ale na mastiace sa vlasy a znižuje výskyt lupín. Vlasy sú po ňom jemné a hebké, účinne ich čistí a zabraňuje do istej miery ich vypadávaniu. Všetky tieto blahodárne účinky navyše zvláda bez chemických zložiek.

Kofeín

Kofeínový šampón podporuje rast vlasov a posilňuje ich aktiváciou prísunu energie k vlasovým korienkom. U žien tak posilňuje rast a u mužov pomáha znižovať vypadávanie vlasov.

Starajte sa o svoje vlasy a bohato sa vám odmenia.

Určenie

Základné delenie šampónov pre mužov a ženy zodpovedá najčastejším potrebám daného pohlavia. Šampón pre ženy sa zameriava najmä na ochranu vlasov pri fénovaní, lakovaní a ďalšom stylingu. Šampóny pre mužov zase spravidla riešia problém s rednutím vlasov alebo lupiny. Ďalej nájdete na trhu aj unisex šampóny, ktoré poslúžia každému.

Správna starostlivosť o vlasy

Chcete mať vlasy zdravé, žiarivé a husté? Potom je dobré sa o ne správne a pravidelne starať:

  • Pravidelne dodávajte svojim vlasom vitamíny A, B a E a minerály ako zinok, ktorý podporuje rast vlasov. Jedzte preto dostatok orechov, strukovín, špenátu a tiež mliečnych výrobkov.

  • Doprajte si masáž hlavy, a to najlepšie raz týždenne alebo raz za štrnásť dní. Môžete sa vydať do masážneho štúdia alebo si urobte masáž pokožky hlavy sami, napríklad vyživujúcim jojobovým, olivovým alebo kokosovým olejom.

  • Pripravte si domáci žihľavový odvar a raz za štrnásť dní si ním vlasy prepláchnite. Vezmite si hrsť sušenej alebo čerstvej žihľavy dvojdomej, nasekajte ju a zalejte litrom vriacej vody. Nechajte dvadsať minút lúhovať, potom sceďte a odvarom si rovno prepláchnite vlasy.

  • Raz za mesiac tiež vyskúšajte zábal na vlasy. Zmiešajte šesť lyžíc olivového oleja s jedným žĺtkom a lyžičkou kvalitného medu. Zmes premiešajte a naneste si ju na vlasy. Tie následne zabaľte do uteráka a nechajte pôsobiť aspoň tridsať minút. Potom si umyte vlasy tak, ako ste zvyknutí.

  • Končeky by sme mali pravidelne strihať a to najlepšie raz za dva mesiace.

  • Tiež by ste sa mali vyvarovať častému noseniu copov, pretože takýto účes dokáže vlasy polámať.

Najčastejšie otázky